Šta je to uopšte domen?
Domen predstavlja temelj vašeg online identiteta. To je adresa koja vodi direktno do vašeg websajta, poput www.imesajta.com. U svetu interneta, domen je vaš digitalni potpis i važan je za vaš brend i prepoznatljivost na internetu. Kako biste osigurali uspeh vašeg online prisustva, neophodno je pažljivo odabrati i redovno održavati vaš domen.
Domen je ime po kome će se vaš novi websajt prepoznavati na internetu. To je jedinstvena adresa vašeg sajta na internetu i biće vaša sve dok uredno plaćate godišnji zakup te adrese. Onaj korisnik ko zna ime vašeg sajta, biće u prilici da jednostavno ukuca adresu tj URL u web browser (web pretraživač – Chrome, FireFox, Edge, Safari, itd) i biće odveden pravo na vaš sajt. Ostali koji nemaju vašu internet adresu, mogu pronaći sajt putem dobro poznatih pretraživača (Google, Bing, itd).
Vaš domen je prvi korak ka izgradnji snažnog online identiteta. On ne samo da vam omogućava da budete lako pronađeni na internetu, već i komunicira vašu profesionalnost i kredibilitet. Izbor pravog domena može značajno uticati na to kako vas korisnici percipiraju i kako se rangirate na pretraživačima. Zato je važno da odaberete domen koji odražava vašu marku, lako se pamti i optimizovan je za pretraživače.
Struktura imena vašeg sajta
Domen se sastoji od nekoliko ključnih delova koji zajedno čine jedinstvenu adresu vašeg online prostora:
Prefiks: Internet protokol vašeg domena, kao što su http: (standard) ili https: (secure, sigurna veza). Prefiks “https” označava sigurnu enkriptovanu vezu, što je postalo standard za sve ozbiljne i pouzdane websajtove. Google i drugi pretraživači favorizuju sajtove sa sigurnom vezom, što utiče na vaš SEO rejting.
Poddomen: Treći nivo domena imena vašeg sajta, često poznat kao “www”. Iako se “www” tradicionalno koristi, danas mnogi sajtovi preskaču ovaj deo i koriste samo ime i ekstenziju domena. Poddomeni se takođe mogu koristiti za kreiranje posebnih sekcija ili pod-sajtova, kao što su blog.imesajta.com ili shop.imesajta.com.
Ime: Drugi nivo domena, koji predstavlja jedinstveno ime koje sami birate prilikom registracije. Ovo ime bi trebalo da bude jasno, lako pamtljivo i da odražava suštinu vašeg poslovanja ili brenda. Pravilno odabrano ime domena može značajno doprineti prepoznatljivosti vaše online prisutnosti.
Ekstenzija: Glavni domenski nivo, poput .com, .net, .org, koji određuje vrstu vašeg domena. Izbor prave ekstenzije može doprineti jasnoći i autoritetu vašeg sajta. Dok je .com najpopularnija i najuniverzalnija ekstenzija, postoji mnogo drugih specifičnih ekstenzija koje možete razmotriti u zavisnosti od vašeg poslovanja ili lokacije, poput .rs za Srbiju, .eu za Evropsku uniju ili .tech za tehnološke sajtove.
Kako pravilno odabrati domen
Izbor pravog domena može bitno uticati na vašu online prisutnost. Evo nekoliko ključnih saveta:
Dajte prednost .com domenu
Iako postoje brojne ekstenzije kao što su .net, .org, .info, .rs i druge, .com domen i dalje uživa najveći ugled i poverenje korisnika. Ljudi ga najlakše pamte i često ga automatski dodaju na kraju imena sajta. Ako ciljate globalno tržište, .com je najsigurniji izbor. .COM domeni se najlakše pamte i najčešće se dodaju imenu bez da osoba previše razmišlja o tome. Mnogi korisnici, pogotovo oni koji su manje tehnički potkovani, automatski će kucati “.com” na kraju svakog sajta bez da razmišljaju previše o tome.
Koristite ključne reči
Ključne reči u imenu domena mogu poboljšati vaš SEO i olakšati korisnicima da razumeju šta mogu očekivati na vašem sajtu. Međutim, nemojte žrtvovati jasnoću i jednostavnost radi ključnih reči. Ključne reči igraju jako važnu ulogu u imenu vašeg domena. Koristeći ključne reči kao domensko ime, govorite pretraživačima (Google, Bing,…) a i potencijalnim posetiocima o čemu se radi na vašem web sajtu. Zajedno sa kvalitetnim sadržajem i dobrim korisničkim iskustvima, ključne reči u vašem domenu mogu da vam znatno pomognu u dostizanju boljih rezultata na Google pretragama. Jako je teško naći dobro ime sa potrebnim ključnim rečima a da nije već zauzeto. Morate biti dosta kreativni i kombinovati ključne reči sa drugim rečima kako bi se ime vašeg websajta dobro istaklo.
Kada birate ključne reči za vaš domen, razmislite o rečima koje najbolje opisuju vašu delatnost, proizvode ili usluge. Ove ključne reči treba da budu relevantne za vašu ciljnu publiku i ono što oni traže na internetu. Takođe, razmislite o korišćenju ključnih reči koje imaju visok volumen pretrage, ali nisku konkurenciju. To može povećati vaše šanse da se rangirate visoko na stranicama rezultata pretraživača (SERP).
Neka bude kratko i pamtljivo
Kratka i lako pamtljiva imena domena imaju veću šansu da ostanu u sećanju vaših posetilaca. Idealno, ime vašeg domena ne bi trebalo da prelazi 15 karaktera. Ključne reči jesu važne, ali nemojte preterivati sa dužinom imena. Ipak je bolje imati ime sajta koje je kratko i lako se pamti. Neka preporuka stoji da ime sajta ne bi trebalo da bude duže od 15 karaktera. Duža imena se teže pamte. Korisnici često ne vole da kucaju dugačka imena sajta, pogotovo na telefonima, pa bi i to mogao da bude razlog opadanja saobraćaja ka vašem sajtu.
Osim što olakšava pamćenje, kratko ime domena takođe smanjuje rizik od grešaka prilikom kucanja. Ubrzava proces pristupa vašem sajtu i čini ga pristupačnijim za širu publiku. Kada birate ime domena, razmislite o tome kako će se ono koristiti u različitim kontekstima – na vizitkartama, u marketinškim materijalima, na društvenim mrežama i u usmenoj komunikaciji. Odaberite ime koje je lako izgovoriti i koje se ne može lako pogrešiti ili zameniti sličnim rečima.
Ime vašeg sajta mora da bude jedinstveno tako da se istakne kod vaših posetilaca. Dobro je malo proučiti uvek i konkurenciju i videti kako su oni nazvali svoje sajtove. Takođe, dobro je izabrati i ime koje se, na neki način, može lako izbrendirati. Na primer… “sony.com” je mnogo bolje nego da se sajt zove “velikitelevizoruboji.com” 🙂.
Izbegavajte znakove interpunkcije
Specijalni znaci poput crtica i donjih crta mogu otežati pamćenje i unos vašeg domena. Držite se alfanumeričkih znakova za najbolje rezultate. Nikad ne kreirajte ime sajta sa znakom “-” u imenu. U internet svetu, taj znak često označava sumnjive sajtove, a sa time ne želite da vas povežu. Osim toga, sajtove sa tim znakom u imenom, vrlo često korisnici pogrešno upišu. Ako koristite ime domena sa crticom, a sličan sajt bez crtice već postoji, vrlo je moguće da će potencijalni posetilac greškom završiti na kraju kod vaše konkurencije.
Znakovi interpunkcije mogu takođe izazvati konfuziju prilikom verbalnog deljenja vašeg domena. Na primer, ako morate da kažete “moj-sajt-crta-com”, to može dovesti do nesporazuma i grešaka u kucanju. Jednostavno ime domena bez interpunkcijskih znakova je lakše za izgovor, lakše se prenosi i smanjuje rizik od pogrešnog unosa adrese.
Nemojte ime kreirati suviše usko stručno
Pametno je kreirati ime sajta koje je vezano za ono čime se baš bavite zato što posetiocima govori šta mogu da pronađu na vašem sajtu. Ali nemojte previše ni limitirati svoje opcije ovde. Na primer, neki reiki učitelj može staviti sajt tipa “reikisalon.com” ali šta ako tokom svog razvojnog puta krenete da širite svoja interesovanja i posao i na primer postanete NLP trener? U tom slučaju, ako neko naiđe na sajt tipa “reikisalon.com” a treba mu NLP, neće možda ni krenuti na vaš sajt. Prebacivanje vašeg sajta na novi domen može biti dosta mučan proces a isto tako dovodi do toga da ćete izgubiti svoj položaj na pretraživačima a samim tim i veliku količinu saobraćaja, ukoliko to ne uradite na pravi način.
Važno je odabrati ime koje je dovoljno fleksibilno da može pratiti rast i evoluciju vašeg poslovanja. Razmislite o budućim mogućnostima proširenja vaših usluga ili proizvoda i odaberite ime koje neće ograničavati vaš potencijal. Ime koje je previše specifično može vas sputati u budućnosti i otežati prilagođavanje promenama u vašem poslovnom modelu.
Takođe, razmislite o tome kako će se vaše ime domena uklopiti u vašu ukupnu strategiju brendiranja. Odaberite ime koje odražava vrednosti i misiju vaše firme, a istovremeno je dovoljno opšte da može obuhvatiti različite aspekte vašeg poslovanja.
Jako je bitno da ove smernice imate na umu na početku i da ih se držite što je više moguće. Jedino tako ćete sigurno dobro izabrati ime za vaš novi sajt.
Gde registrovati domen
Postoji mnogo pouzdanih registara domena na internetu. Preporučujemo da uporedite uslove i cene pre nego što donesete konačnu odluku. Neki od popularnih registara uključuju Hostinger, NameCheap, , a od domaćih vam preporučujemo Plus hosting i Oblak Host.
Većina registara nudi mogućnost kupovine domena uz hosting paket, što može biti isplativa opcija ako tek počinjete sa izradom sajta. Takođe, obratite pažnju na promocije i popuste koji se često nude novim korisnicima.
Do novog domena možete doći na par načina… jedan je da izaberete hosting kompanije koje daju gratis prvu godinu zakupa domena uz kupljeni hosting, a drugi načine je da, naravno, kupite samo domen. Mnogi korisnici iskoriste ovu priliku i uzmu hosting sa besplatnim domenom a kasnije se prebace na jeftinijeg domen prodavca da bi uštedeli nešto sitno. Ako tako nešto i vi poželite da uradite, mi vam možemo pomoći naknadno sa podešavanjem samog sajta.
Zapamtite, dobro je iskoristiti ponudu hosting + besplatan domen ali to ne znači da domen i hosting obavezno morate uzeti u istoj kompaniji. To uopšte nije bitno a mi, naravno, možemo da vam pomognemo oko potrebnih podešavanja.
Zaključak
Odabir pravog domena je ključan korak u izgradnji vašeg online prisustva. Uz pažljiv odabir i redovno održavanje, vaš domen će postati prepoznatljiva adresa koja vodi do vašeg sajta. Ako vam je potrebna pomoć ili savet, ne ustručavajte se da se obratite našem timu. “Web sajt po meri” je tu da napravi sajt za vas baš po vašoj meri. Ali registracija domena i hostinga je nešto što vi možete da uradite. Ako se ne osećate sigurno u ovoj internet trgovini, mi vam nudimo besplatnu asistenciju u rešavanju ovog vrlo bitnog pitanja. Bukvalno ćemo vas “voditi za ruku” kako bi se što brže i sigurnije završio ceo proces.